background preloader

Stolice Polski

Facebook Twitter

Gniezno. Zabytki Gniezna. Legenda O początkach historii Gniezna mówi legenda o trzech braciach.

Zabytki Gniezna

Byli to Lech, Czech i Rus. Przedzierali się oni przez puszcze w poszukiwaniu ziemi, na której mogliby sie osiedlić. Pewnego dnia podczas ich wędrówki nieprzebyte bory przerzedziły się, aż nagle urwały jak ucięte toporem. Wtedy oczom idących ukazał sie uroczy krajobraz: rozległa dolina okolona pagórkami i oblana wieńcem niewielkich jezior. Na najwyższym wzgórzu, na starym samotnym dębie orzeł miał swoje gniazdo. Historia Już od I połowy X w. Olskim, zwanym też Państwem Gnieźnieńskim, jak poświadcza dokument oblacyjny z końca X w., Gniezno pełniło rolę ośrodka stołecznego, związanego z rodem Piastów. Patron Gniezna - św. Urodził się ok. 956 roku w siedzibie rodu Sławnikowiców w czeskich Libicach. Ent bierzmowania i przyjął drugie imię - na cześć swojego Patrona arcybiskupa Magdeburga - Adalbert. Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski Katedra Gnieźnieńska zamykające wejścia do kaplic kraty ażurowe (gotyckie, renesansowe i barokowe).

Kraków. Królewskie miasto, zwane stolicą Europy i trudno się z tym poglądem nie zgodzić, choć oficjalnie Kraków leżący nad Wisłą jest stolicą jedynie Małopolski.

Kraków

Oprzeć się urokowi tego miejsca nie sposób, urzeka architektura, historia, atmosfera… Pradzieje miasta Tereny obecnego Krakowa zamieszkałe były od czasów prehistorycznych. Badania archeologiczne dowodzą, iż najstarsze ślady pobytu człowieka pochodzą z okresu paleolitu (około 100 tys. lat p.n.e.). Osiedlaniu się ludzi sprzyjały dogodne warunki nauralne okolicy – krasowe jaskinie umożliwiające schronienie, lasy i rzeki dostarczające pożywienia, surowce mineralne oraz bliskość szlaków komunikacyjnych. W dobie panowania kultury łużyckiej (około 1300 r p.n.e.) na obszarze dzisiejszego Krakowa (m.in. na Wawelu) istniały już osady rolniczo-hodowlane z ukształtowaną specjalizacją zawodową mieszkańców. Wczesna historia Wieki średnie W wieku X Mieszko I wcielił Kraków w granice państwa polskiego. Kraków za panowania Kazimierza Wielkiego Złote wieki. Zabytki Krakowa. Poznaj najważniejsze zabytki Krakowa.

Zabytki Krakowa

Rynek Główny w Krakowie miejsce, oznaczonym numerem 1 dla wszystkich, którzy po raz pierwszy przyjeżdżają do Krakowa. Ale nawet jeśli byłeś w Krakowie wielokrotnie, obowiązkowo będziesz chciał przespacerować się po krakowski rynku. Atmosfera na rynku jest wyjątkowa. Znajdziesz tu znane na całą Polskę Sukiennice, kościół Mariacki, wieżę ratuszową, kościół św. Wojciecha i liczne zabytkowe kamienice. Kościół Mariacki Kościół Mariacki w Krakowie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych kościołów w Polsce.

Warszawa. Warszawa to nie tylko stolica Polski, siedziba władz i najważniejszych instytucji państwowych.

Warszawa

Warszawa to prężnie rozwijający się ośrodek kulturalny. Miasto ogromnych możliwości, w którym ciągle coś się dzieje, które wymusza na swoich mieszkańcach specyficzny, wielkomiejski styl życia. Można nie lubić Warszawy, ale nie da się zlekceważyć jej potencjału. I pewnie trochę jej jeszcze brakuje, ale jest na jak najlepszej drodze, by doścignąć inne stolice europejskie. Warszawa jednak nie pojawiła się znikąd i nie bez powodu zyskała w ciągu wieków tak duże znaczenie. Zabytki Warszawy. Zabytki Warszawy to najciekawsze atrakcje stolicy Polski.

Zabytki Warszawy

Na kolejnych podstronach poznasz wiele interesujących miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć. Zwiedzanie Warszawy proponujemy rozpocząć od warszawskiej Starówki. Stare Miasto w Warszawie. Krótki materiał filmowy o zabytkach stolic. Stolice Polski Mapa. Stolice Polski. Stolice - daty.