background preloader

Historie regulace hazardních her v České republice

25 february 2021

Historie regulace hazardních her v České republice

V roce 1956 byla založena společnost Sazka SA, která je dlouhodobě lídrem na trhu. Na počátku 90. let začal Tipsport nabízet služby sportovního sázení. Trh se brzy ještě více diverzifikoval a byla založena Fortuna, následovaná Synop Tip. Dnes, včetně státní Sazky, v současné době v zemi působí 5 provozovatelů online hazardních her. Mezitím se podle Evropské asociace kasin rozšířil průmysl online hazardních her a počet kasin vzrostl ze 180 v roce 2013 na 299 v roce 2017.

To však vedlo k problémům s hazardem a byla přijata opatření ke snížení počtu kasin dostupných v České republice. Zásady hazardních her také stanoví, že online hry musí být omezeny na pevné kurzy. Kromě toho byly stanoveny požadavky na sázkové kanceláře registrované v České republice. V roce 2012 byla vládou České republiky schválena nová regulace hazardních her. To způsobilo vážnou polemiku a bylo zjištěno, že pozměněné zákony nejsou slučitelné s požadavky Evropské komise. Proto bylo provedení objednávky zrušeno pro další zvážení.

Legalizace online hazardních her v České republice

Dynamický rozvoj hráčské činnosti v průběhu let vedl k rychlé popularizaci elektronických výherních automatů. Volný přístup k hracím automatům způsobil vážné problémy, a proto se některé obce rozhodly je zakázat, což vyvolalo napětí mezi regulačními orgány a úředníky měst a obcí. Účelem návrhu zákona vypracovaného v roce 2014 bylo vyjasnit požadavky, podle nichž lze hazardní hry v zemi provádět.

V českém právu existuje osm typů činností, které jsou definovány jako hazardní hry. Patří mezi ně loterie o peněžní výhry, sportovní sázení nebo sázení na veřejné akce, bingo, hrací automaty, stolní hry, loterie a turnaje karetních her.

Zavedení zákona o hazardních hrách v roce 2017 pomohlo systematizovat mnoho z těchto činností a vytvořit licenční režim, který umožňuje provozovatelům pozemních i online kasin legálně působit v České republice. Regulační posun byl považován za prostředek, jak se zbavit černého trhu s hazardními hrami, stejně jako pomoc s výběrem daňových příjmů z odvětví a za přísnou regulaci a v případě potřeby poskytuje ochranu hráče.

Trh s online hazardními hrami v České republice dnes

V souladu s platnou legislativou provozovatelé online hazardních her vyžadují fyzickou přítomnost a českou licenci. Jelikož je však země členem Evropské unie, bylo shledáno, že omezení je v rozporu s její politikou [EU]. Z tohoto důvodu vláda aktuálně neblokuje přístup k online kasinům s licencí v jiných zemích EU.

Zahraniční weby s internetovými hazardními hrami mohou ISP legálně blokovat na žádost vlády, ale takových případů bylo údajně málo. Čeští hráči neodpovídají za hraní na mezinárodních hřištích. Vláda země však zavedla nová omezení týkající se bonusů online sázek a sázek zdarma. Online operátoři s licencí v jiné evropské zemi již nemohou nabízet bonusy, propagační akce, sázky zdarma ani zatočení zdarma.

Navíc, téměř čtyři roky poté, co bylo původně slíbeno, od poloviny roku 2020 plánuje ministerstvo financí casino bonus bez počátečního vkladu, spustit systém monitorování informací o hazardních hrách, který by řešil problémy se závislostí na hazardních hrách. Systém zahrnuje registr vyloučených hráčů, hráčů se zákazem soudního řízení nebo předpisu o ochranné léčbě pro drogovou závislost, úpadky dlužníků, hráče v hmotné nouzi i dobrovolné zahrnutí patologických hráčů.