Rezultat wyszukiwania
> Diabeltaki
W chmurze – jak pandemia zmieniła rynek książki. Zamknięte księgarnie i nieczynne galerie handlowe spowodowały, że rynek książkowy przeszedł w ostatnich tygodniach załamanie.
Wydawcy niemal zupełnie wstrzymali nowe premiery, a wiele księgarń i wydawnictw stanęło na krawędzi. Monika Szymborska z wydawnictwa Prószyński i S-ka mówi: Zamknięte księgarnie wykluczyły tych czytelników, którzy nie korzystają z internetu lub, po prostu, lubią dotknąć książki, przejrzeć ją przed zakupem. Prawdą jest, że wzrosła znacząco sprzedaż w sieci, jednak, jak na razie, te przychody nie są w stanie zastąpić sprzedaży tradycyjnej. Na krawędzi O tym, jak dramatyczna stała się sytuacja stacjonarnych księgarń mówi także Tomasz Krzysztoń z Wydawnictwa Czarne: Mniejsze placówki stacjonarne borykają się z trudnościami w spłacie zobowiązań wobec dostawców książek, w znacznym stopniu wynikającymi z wprowadzonych obostrzeń.
Ale nie tylko mali sprzedawcy mają dziś kłopoty.
Wikiźródła raport sprzedaży 2018. Instytut Książki. W ostatnich latach zainteresowanie e-bookami w naszym kraju systematycznie rosło, ale dopiero epidemia koronawirusa sprawiła, że Polacy masowo zaczęli czytać książki elektroniczne.
Z danych księgarni TaniaKsiazka.pl wynika, że sprzedaż e-booków od początku marca do połowy kwietnia w porównaniu do analogicznego okresu z zeszłego roku, wzrosła aż dwuipółkrotnie. Jak informuje Empik, w okresie pandemii liczba nowych klientów kupujących książki na stronie internetowej sieci podwoiła się. Ponad 20% wszystkich kupujących wybierało wydania cyfrowe, podczas gdy wcześniej tą kategorią było zainteresowanych około 14% czytelników. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się także platforma Legimi. Według najświeższych danych (z końca marca) zanotowała ona około stuprocentowy wzrost liczby aktywacji usługi względem okresu sprzed zamknięcia szkół, a wydawcy, z którymi Legimi współpracuje, odnotowali średnie wzrosty obrotów na poziomie 40 procent.
Podsumowanie roku 2019: rynek e-booków w Polsce. Początek nowego roku skłania do podsumowań.
Pomyślałem, że warto zacząć od polskiego rynku e-booków. Swoje rozważania podzielę na trzy części. Najpierw: co mamy do kupienia w e-booku, potem – za ile, a potem kto nam to sprzedaje. Prawie wszystko w e-booku Za parę tygodni będziemy mieli zapewne kolejną odsłonę plebiscytu Książka roku wg portalu lubimyczytac.pl. Dotąd wyniki wyglądały tak: Książka roku 2015 – 167 książek na 190 miało wersje elektroniczne (87,9%)Książka roku 2016 – 199 na 230 (86,5%)Książka roku 2017 – 223 na 240 (92,9%)Książka roku 2018 – 216 na 238 (90,8%) Wyniki rzędu 90% są bardzo dobre, ale jeszcze lepiej jest jeśli zajrzymy do kategorii. A zatem ogólne statystyki obniża fakt, że wiele książek dziecięcych nie jest dostępnych na czytniki.
8f78bf8901e111eeaf5f4fbe6fd5972a. Raport z badania zwyczaje Polaków ebooki i audiobooki. Zaczynamy słuchać! Podsumowanie rekordowego roku dla audiobooków w aplikacji Empik Go. 2019.08.05 Legimi raport 1H 2019. Instytut Książki. 39% – lekki wzrost czytelnictwa w Polsce - W Bibliotece - Biblioteka Narodowa. Cbf48dd3c41eb47836714d9830b7854116513c20. Repozytorium Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ( RE-BUŚ ): Współczesny stan czytelnictwa w Polsce : analiza raportów Biblioteki Narodowej. 7756 34252 2 PB. Szwecja czyta Polska czyta fragment. Wokół kierunków i form transformacji czytelnictwa w Polsce (o genezie, źródłach, celach, metodach i realizacji badania zmian czytelnictwa)
Pierwszy w Polsce raport Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków - blog Virtualo.pl. Pierwszy w Polsce raport „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków” Badanie zostało zrealizowane na próbie 1107 respondentów, uwzględniając próbę 576 użytkowników ebooków oraz 306 użytkowników audiobooków.
Respondenci to osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeczytały co najmniej 3 książki w dowolnej formie: drukowanej, ebooka lub audiobooka. Ankietowani udzielili odpowiedzi odnośnie urządzeń, na których czytają lub słuchają książek elektronicznych, formatów z których najczęściej korzystają, sposobów pozyskiwania e-książek, okoliczności czytania i słuchania, jak również zalet i obiekcji w korzystaniu z książek elektronicznych.
W badaniu zapytano respondentów między innymi o następujące obszary: Kim są użytkownicy ebooków i audiobooków? Wśród respondentów nowoczesnych form czytania znalazło się 51% kobiet i 49% mężczyzn.
Raport o rynku e-booków z Virtualo. Virtualo wypuściło właśnie raport na temat polskiego rynku e-booków.
Warto się z nim zapoznać, bo jest tam sporo wiedzy o tym, jak wygląda obecna pozycja książek elektronicznych w Polsce – i co też ważne, pokazane są różne perspektywy. Linki do pobrania raportu: wersja pdf, epub, mobi. W tym artykule kilka moich uwag i najciekawszych cytatów. Zacznę od tego, że raport nie jest oczywiście pierwszy (przypomnijmy sobie opracowanie Biura Analiz Sejmowych z czerwca 2013 – choć było znacznie krótsze), trzeba go też czytać z pamięcią, że jego publikacja ma też cel PR-owy. No, bo jeśli czytam w pierwszym zdaniu:
Wojciechowski ksiazka we wspolczesnej kulturze polskiej 2007. 93532 1. Czytelnictwo w dobie informacji cyfrowej Maja Wojciechowska. CEEOL - Article Detail. Przeglad Naukowo Metodyczny Edukacja dla Bezpieczenstwa r2010 t n2 s74 80. Badania czytelnictwa BN. Lakomy problematyka ksiazki elektronicznej na lamach. Podpis elektroniczny w obrocie prawnym - Jacek Janowski. Lakomy Udostepnianie ksiazek elektronicznych w polskich bibliotekach publicznych.
Skryptoria. EBIB 3/2008 (94) - A. Pellé: E-książki: ewolucja zamiast rewolucji. Początki e-booków E-book jest być może najbardziej znaczącym wynalazkiem dla świata literatury od czasów wynalezienia druku przez Gutenberga w roku 1450 (Siriginidi, 2001).
Koncepcja książki elektronicznej istnieje tak długo, jak same komputery. Już w latach 60. amerykański informatyk Alan Kay wprowadził pojęcie Dynabook, które było właściwie bardzo bliskie temu, co znamy jako e-book (Ya-ning, 2003). Właściwy hołd należy się Projektowi Gutenberg, ufundowanemu w 1971 r. przez amerykańskiego milionera Michaela Harta, który jako pierwszy uczynił e-książki szeroko dostępnymi.
Dzisiaj udostępnia on ponad 100 000 tytułów, w tym więcej niż 20 000 za darmo, z czego większość to nieobjęte prawami autorskimi pozycje z domeny publicznej.
118580068 Elektroniczne zwoje czy komputerowe kodeksy Nad estetyka ksiazki elektronicznej 2009. Patkaniowska opracowanie rzeczowe ksiazki tradycyjnej 2012. PTINT 2018 2. Naukowa książka elektroniczna: oferta polskiego rynku wydawniczego. Książki elektroniczne i korzystanie z nich przez studentów wybranych kierunków studiów.
Pulikowski Elektroniczna ksiazka w elektronicznym czytniku. Książka elektroniczna - przyszłość czy codzienność? - e-mentor - Numer nr 3 (2011) - BazEkon - Yadda. Wasylewicz. Hidden Automatic Navigator. Wokół zagadnień książki elektronicznej - PTINT Praktyka i Teoria Informacji Naukowej i Technicznej - Tom T. 16, nr 2 (2008)
Widok Aktualna oferta zagranicznych książek elektronicznych a potrzeby bibliotek akademickich.
Myszka Ksiazki 1 2012. System informatyczny do prowadzenia elektronicznej książki służby w oddziałach celnych - Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Społecznej w Ostrołęce - Numer nr 23 (2016) - BazEkon - Yadda. The Information System for Conducting Electronic Book Service in Customs Offices Dokumentowanie przebiegu służby jest jedną z ważnych czynności wykonywanych przez jednostki prowadzące czynności kontrolne tj.
Służba Celna, Policja, Służby Ochrony. W Służbie Celnej do roku 2007 prowadzono z reguły tradycyjne książki służby w formie papierowej. Od końca 2007 roku stosowana jest elektroniczna książka służby, która jest autorskim pomysłem funkcjonariuszy Izby Celnej w Białej Podlaskiej. Powstała w celu usprawnienia organizacji pracy oraz nadzoru służbowego dla oddziałów celnych. Documenting the course of service is one of the important activities carried out by individuals conducting checks such as Customs Service, Police, Security Services. Państwowa Szkoła Wyższa w Białej Podlaskiej 1.
Jaskowska ksiazki elektroniczne zabezpieczanie praw 2007. 290 Tekst artykułu 487 1 10 20191121 (3)
Literatura elektroniczna a czytelnictwo młodzieży akademickiej.
Od książki 1.0 do książki 2.0 – próba usystematyzowania terminologii. Repozytorium Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ( RE-BUŚ ): Książki elektroniczne jako przedmiot badań bibliologicznych. CEEOL - Article Detail. Tandfonline. CEEOL - Chapter Detail. Jakie są zwyczaje Polaków dotyczące e-booków? Oto raport ARC Rynek i Opinia dla Virtualo!
Jakie są zwyczaje polskich czytelników e-booków?
Właśnie opublikowano wyniki bardzo ciekawego badania, z których sporo się dowiemy. Pełny tytuł badania to „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków” i przeprowadził je instytut badawczy ARC Rynek i Opinia, na zlecenie firmy Virtualo.