Close Reading, Grade 10. How to do a Close Reading - TeachLikeThis. Complete Lesson: Modeling Close Reading of Short Texts. Karty emocji – cz. 2 – do wykorzystania na lekcji – Oktawia Gorzeńska. Dzisiaj czas na kolejną “porcję” kart emocji do zastosowania na lekcji.
Stanowiska (nie całkiem) "syzyfowe" W tym roku omawianie "Syzyfowych prac" podsumowaliśmy pracą na stanowiskach (czy też stacjach dydaktycznych).
Zauważyłam, że uczniowie chętnie pracują w ten sposób i są zaangażowani w wykonywanie zadań. Wybrałam zatem stanowiska jako sposób na podsumowanie zagadnień dotyczących powieści Żeromskiego. Moje wcześniejsze doświadczenia w pracy na stanowiskach opisałam, relacjonując lekcję dotyczącą powieści "Krzyżacy" (Można przeczytać o tym TUTAJ). Tym razem uczniowie mieli rozwiązać zadania, korzystając z mitologii, słowników frazeologicznych, wyrazów obcych i języka polskiego oraz odwołując się bezpośrednio do treści lektury (np. wskazać, jakie metody rusyfikacji stosowali konkretni nauczyciele bądź przyporządkować cechy do bohaterów utworu czy też bohaterów do miejsc).
Adam Mickiewicz:”Pan Tadeusz” – omówienie, opracowanie, analiza, streszczenie, opis : Blog. 25 sierpnia, 2018 21:07 „Koncert Jankiela” autorstwa Jana Czesława Moniuszki Długo mobilizowałem się do omówienia „Pana Tadeusza”.
Akcja stacja. "Kamienie na szaniec" podsumowaliśmy w tym roku przy pomocy stacji zadaniowych.
Bardzo lubię tę metodę - daje możliwość wykonywania różnych zadań we własnym tempie i dowolnej kolejności. Bardzo angażuje uczniów i wiele uczą się od siebie, pracując w grupach. Nawet trudne lub nieatrakcyjne zadania stają się wówczas wyzwaniem, etapem do osiągnięcia sukcesu lub niespodzianką, z którą należy się zmierzyć. Dodatkowo zaangażowałam przy zadaniach nowoczesne technologie, z którymi moi uczniowie nie mają żadnych problemów - są już przyzwyczajeni, że wykorzystujemy różne aplikacje jako narzędzia edukacyjne lub komunikacyjne.
Tym razem używaliśmy Padleta do dokumentowania postępów uczniów - w padletowych kolumnach umieszczali oni zdjęcia wykonanych przez siebie zadań. Kolejne stacje dotyczyły bardzo różnych działań - od teoretycznej wiedzy książkowej do całkiem praktycznych umiejętności. (Nie)przeciętne lekcje. Polonistka z pasją: Napisanie przeżyć opisu - to jest powód do popisu! Długo zastanawiałam się, jak nauczyć moich siódmoklasistów pisania opisu przeżyć.
Mam świadomość, że ich zasób słownictwa jest bardzo ubogi. Na pytanie: jak się czujesz, gdy...? Otrzymywałam dwie odpowiedzi: CLOSE READING? A CO TO TAKIEGO? Pierwszy raz z pojęciem „Close Reading” spotkałam się podczas rozmowy z bardzo zdolnym uczniem z mojej szkoły.
Jak oswoić lektury szkolne: Lekturownik - Edukacja z pasją. Z tymi lekturami to jest tak – każda książka, która trafi na listę lektur, jest skazana na tragedię. * Kiedy zaczyna się ta tragedia?
Jak się czyta w szkole. Logowanie - Scenariusze Lekcji. Czytelnik czuje i myśli- jak wyrażaliśmy emocje w sposób symboliczny przy omawianiu lektury "Balladyna"? Swobodne wypowiedzi uczniów o książce to dobre otwarcie cyklu zajęć poświęconych lekturze.
Tym razem zdecydowałam jednak inaczej- rozpocznę od emocji czytelnika. Nie wiem, jakie są doświadczenia innych nauczycieli, ale ja rozmawiałam z uczniami na ogół o uczuciach bohaterów. Blue School. Uczę i Inspiruję. „Moje miasteczko” - pomysł na storytelling w grupach. Wydawać by się mogło, że w dobie komputerów sztuka opowiadania zanika.
Widać to niestety również u naszych uczniów. Postanowiłam więc zmusić szóstoklasistów do „gadania”. Lekcję rozpoczęłam reklamą telefonu komórkowego, w której zagrał Robert Lewandowski („Wygrywając dziś, wygrywasz jutro”). Piłkarz opowiada w niej swoją historię – przenosi się do czasów dzieciństwa, przypomina ważne dla niego osoby.
Lewandowski załamuje głos, kiedy wspomina o groźnej kontuzji, która mogła kilka lat temu zakończyć jego karierę. Zadałam uczniom pytanie o treść reklamy, w jaki sposób została ona przedstawiona. Zasadnicza część lekcji to praca w grupach. Macie przed sobą plan niezwykłego miasteczka. O braterstwie. "Kamienie na szaniec" aleksandra Kamińskiego - NARZĘDZIOWNIK POLONISTYCZNY. Aplikacje. JĘZYK POLSKI JĘZYKIEM KORZYŚCI, czyli 7 powodów, dla których warto, abyś przychodził na moje lekcje. Jak przekonać uczniów, że przedmiot, którego nauczasz jest przydatny w realnym życiu?
Straszenie wizją egzaminu jest słabe, więc jak to zrobić inaczej? Jakiś czas temu, Kamila Rowińska podczas udzielania wywiadu w ramach projektu Wychowanie do Osobistego Rozwoju, zaproponowała genialne rozwiązanie. Należy potraktować swój przedmiot jako produkt, który chcemy sprzedać, a uczeń to nasz klient. Techniki ze świata szkolnego. Dzisiejszy post powstał na bazie artykułu z jednej ze stron internetowych, które odwiedzam najczęściej: polecam! :) Po uważnym przeczytaniu powyższego tekstu można stworzyć całkiem ciekawą (i pokaźną bo złożoną aż z 37 wskazówek) bazę technik i metod do zastosowania w swojej klasie.
W swojej pracy codziennie mogłam obserwować zastosowanie niektórych z wymienionych ułatwień dla pracy nauczyciela, zatem z tekstu wybrałam te techniki, o których mam coś do powiedzenia w kwestii ich funkcjonalności oraz efektywności lub też znam podobne rozwiązania, o których warto wspomnieć. Mam nadzieję, że lista ta wzbogaci Waszą wiedzę lub też odświeży pomysły, zapomniane w natłoku innych obowiązków. Punkt 6 - tworzenie grup za pomocą kolorowych naklejek - bardzo ciekawy pomysł, szczególnie gdy prace zespołowe są ważną częścią pracy klasowej oraz gdy często zmieniamy ich skład. Polonistk@przytablicy: lektura. Blue School. TIK. Jak mówić, żeby nas słuchano? - Prof. Jerzy Bralczyk. Być nauczycielem... Uwielbiam wykorzystywać filmy krótkometrażowe na zajęciach jako konteksty.
Lekcje dzięki temu są ciekawsze, a uczniów nie trzeba zmuszać do aktywności. Mam dla Was dziś propozycje moich szlagierów. Utkane z codziennych doświadczeń szkolnych: Przy akompaniamencie kolędy- językowy malakser. Przypowieść, parabola : Blog. KAJDANY PARADYGMATU NAUCZYCIELA. Paradygmat – przyjęty sposób widzenia rzeczywistości w danej dziedzinie, doktrynie, wzorzec, model. Jest konieczny, zwłaszcza, gdy daną przestrzeń poznajemy po raz pierwszy. Jednak, gdy nie opuścimy go w odpowiednim momencie, staje się klatką. Paradygmat, który staje się przeszkodą dla rozwoju, w terminologii naukowej jest określany mianem paraliżu paradygmatycznego. Jest to niezdolność lub niechęć do wyjścia poza aktualnie panujące modele myślenia.
Klatka paradygmatu odnosi się do oczekiwań i ograniczeń, których my oraz osoby w naszym otoczeniu, używamy do zdefiniowania samych siebie, naszych zdolności i naszego potencjału. WYZWANIE CZYTELNICZE. Dobre działania wykonywane konsekwentnie potrafią przynieść rewelacyjne rezultaty. Lubimy uczyć! taK&Mamy: Lektura w pudełku. Mały Książę : Blog. Kreaktywnanauka: Magia szóstek - heksy w akcji. Kreaktywnanauka: Akcja stacja. Zakręcony belfer: Świat przedstawiony całkiem jak malowany. Zakręcony belfer: Zaszyfrowana Akcja pod Arsenałem. Zakręcony belfer: z Archiwum X. CENTRUM EDUKACJI EGO PARTUM. O braterstwie. "Kamienie na szaniec" aleksandra Kamińskiego - NARZĘDZIOWNIK POLONISTYCZNY. ZARAZIĆ CZYTANIEM – pomysł na pracę z lekturą i Canvą. Moje pokolenie zaczytywało się w książkach na śmierć. Co gorsza, moje pokolenie wierzyło w książki (…) W moich okolicach, w moich sferach czytanie książek to był pierwszy, a może ostatni stopień do piekieł. Szkoła inaczej - widziane oczami nauczyciela...: Gramatyczne opowieści.
Akademia Webinaru - Szkolenia online. Blog - Maszyna do pisania. Przepis na opowieść wedle studia Pixar - Maszyna do pisania. FitMotywce są OK! FitMotywce. NACOBEZU do prac literackich – Język polski szkoły podstawowe. SOLO Hexagon Generator. William Szekspir: „Romeo i Julia” – omówienie, analiza, opracowanie, streszczenie, konteksty : Blog. EPICKA LEKCJA, bo epika niejedno ma imię. 10 rzeczy, których powinni nauczyć nas w szkole – Jacek Kłosiński. Jedziemy do Werony.