Digitális eszközök az iskolában is - Hírek
Digitális eszközök az iskolában is Magazin | Köznevelés Állandó fejlődésre késztet, felfrissíti a hétköznapi munkát, elősegíti a szakmai és módszertani megújulást.
Magyarul is elindult a világ egyik legjobb tanulási oldala
Tizedik születésnapján értékes ajándékkal lepett meg a Khan Academy: néhány napja a világméretű tanulási oldal magyar nyelvű verziója is elindult, igaz, első ránézésre tesztüzemmódban, minimális tartalommal. De vajon honnan indult ez az egész? Miért kell magyarítani egy ilyen felületet, illetve lehet-e egyáltalán? A Khan Academy neve összekapcsolódott a digitális eszközökkel megvalósult önirányított tanulás fogalmaival. Szülők lelkendezve szokták mesélni, hogy a gyerekük otthon nem (csupán) telefonos játékokkal játszik, hanem a laptopján az akadémia videóit nézi, majd feladatok megoldásába kezd, pedagógusok pedig konferenciákon mutatják be, hogyan lehet osztálytermi környezetben használni a felületet. 700 ezer regisztrált tanár, 78 millió diák vesz részt abban, hogy a 42 nyelvre lefordított tudástartalmak személyre szabottan tudjanak hozzájárulni a tanuláshoz.
A tudomány szórakoztató! Fedezd fel ezeket a weboldalakat!
Az appokkal mintha „kihaltak” volna azok a weboldalak, amelyek érdekes tényeket, történelmi, tudományos dolgokat tesznek érthetőbbé, feldolgozhatóbbá. A látszat viszont csal! 5 izgalmas site-ot mutatunk most, amelyek felnőttnek és gyerekeknek is szórakoztatóak, informatívak. Közös ezekben az oldalakban, hogy mind angol nyelvű, azonban ez senkit se ijesszen meg, hiszen a nyelvtanulás (vagy -gyakorlás) lehet a járulékos haszon.
Tanárok szerint a világ: mitől működik és mitől nehéz a tanítás?
A magyar pedagógustársadalomról eddig nemigen készült átfogó, feltáró kutatás. A tanárokról leginkább a diákok teljesítményének és az oktatás eredményességének vonatkozásában találunk kutatásokat. A legtöbb tanulmány, a magyar és a nemzetközi szakirodalomban egyaránt, két témára fókuszál: egyrészt azzal foglalkoznak, hogy a pedagógusoknak mekkora jelentőségük van az iskolázás sikerében és az eredményes oktatási változások elérésében, másrészt arra keresik a választ, hogy a tanári jellemzők és a pedagógiai módszerek milyen hatással vannak a tanulói kompetenciák fejlődésére és a felnőttkori sikerességre. Felkerestük a 12 legjobb fővárosi és vidéki általános iskolát, melyeket a 2015-ös kompetenciafelmérés eredményei alapján választottunk ki. A megkeresésünkre a fővárosi iskolák meglehetősen zárkózottan reagáltak. A vidéki iskolákat viszont nagyobb nyitottság jellemezte, bár köztük is akadtak, akik nem akartak válaszolni kérdéseinkre.
Pedagógusnak lenni a mai iskolában
Archív Dr. Sallai Éva (Az előadás összefoglaló leírása) Mit jelent pedagógusnak lenni egy olyan világban, amely tele van ellentmondással, nehezen értelmezhető változásokkal, hatalmas feszültségekkel? Nem mondhatjuk, hogy ez a szakma olyan mindennapokat ad a pedagógusoknak, ahol könnyen eligazodnak, jól kiérlelt módszerekkel eredményesen dolgozhatnak, és az erkölcsi, anyagi megbecsülés mértékével elégedettek lehetnek.
Így lehetsz kreatívabb tanár - Oktatás 2030
Hogyan csempészhető több kreativitás a tanterembe? Miként tud egy tanár újra és újra megújulni? A British Council tanára ehhez ad néhány ötletet. Saját tapasztalatai és kollégái véleménye alapján Marisa Constantinides arra jutott, hogy a tanári kreativitás sarokkövei a rugalmasság, az új ötletekre való nyitottság, valamint a képzelőerő. Mindezek fejlesztéséhez pedig a következő tippeket adja:
Milyen legyen egy Internet-pedagógus?
Fehér Péter Milyen legyen az Internet-pedagógus? "Szükségünk lesz jó emberekre..., akik aktívan részt vesznek majd ennek az új világnak a kialakításában." (Esther Dyson) Az Internet megjelenése mindent megváltoztat Az elmúlt évtizedek oktatástechnológiájának fejlődését nézve azt tapasztaljuk, hogy időről időre egy-egy új eszköz került előtérbe, melyet olyan "csodaszerként" emlegettek, amely megváltoztatja az oktatás hatékonyságát.
IKT az angolórán: hogyan tegyük színesebbé az angol nyelv tanítását?
Absztrakt. Jelen tanulmányom célja, hogy megosszam angoltanár kollégáimmal mindazon alkalmazásokat, melyekről úgy gondolom, sokkal könnyebbé tehetik az oktató munkát, mindamellett tanári kompetenciáinkat is fejlesztik, hiszen a diákok nagyon értékelik, ha a tanár az ő digitális világukban tud valami újat mutatni nekik. Ha egy rosszabb körülményekből származó diáknak mutat az ember valami újat, nem csak lenyűgözi a diákot, hanem a diák önbecsülését is növeli azzal, hogy érzi, most valami jó dolog részese lehet.
Sokat költünk, sokat tudunk a digitális iskoláról – akkor mi hiányzik mégis? - Tízperc
Magyarország sokat költ az iskolák digitális átállására, ebben a tanévben több tízmilliárd forint ment új, korszerű IKT-eszközökre. Az elmúlt két évtizedben jelentős tudás halmozódott fel a digitális pedagógiáról hazánkban. Lassan három éve fogadták el a Magyar Digitális Oktatási Stratégiát, amely a hazai oktatási rendszer digitális alapokra helyezéséhez szükséges feladatokat, követelményeket és a megvalósításhoz szükséges lépéseket összegzi. Egy hete tartották a DOKK-Digitális Oktatási Konferencia és Kiállítást, a Digitális Témaheteknek köszönhetően 2016 óta egyre nagyobb figyelmet kap a digitális átállás az iskolákban is. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, milyen fontos kihívással kell szembenéznie a magyar köznevelésnek.
Tanári ajánlással: a legjobb appok nyelvtanuláshoz
Az életkori sajátosságoknak megfelelően, személyre szabottan és akár játékosan is gyakorolhatjuk vagy gyakoroltathatjuk az idegen nyelveket az okoseszközökön futó alkalmazásokkal. Mindez újfajta lehetőséget hozott a nyelvtanulásban, amelyet érdemes kipróbálni, hiszen egy-két nyelv ismerete elengedhetetlen az érvényesüléshez. Személyre szabottan, játékosan Annak idején az egyik professzorom a tanárképző főiskolán azt mondta, hogy egy új nyelv elsajátításához három dolog szükséges: fenék, fenék és fenék. Azoknak, akik megrettent a véget nem érő szótározás, van egy rossz hírünk: a kitartó szorgalmat természetesen ma sem iktathatjuk ki.
Digitális Tankönyvtár
Ballér Endre, Golnhofer Erzsébet, Falus Iván, Kotschy Beáta, M. Nádasi Mária, Nahalka István, Petriné Feyér Judit, Réthy Endréné, Szivák Judit, Vámos Ágnes Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. 15. fejezet - A pedagógiai értékelés (GOLNHOFER ERZSÉBET) Tartalom
Horváth Ádám: Mi volt ma az iskolában? Semmi.
A sokak számára ismerős párbeszéd az elmúlt hónapokban, bár más szempontból, de mindenkinek valósággá vált azzal, hogy a koronavírus terjedése miatt nem lehetett bemenni az iskolákba. Ugyanakkor a tanítás és a tanulás nem állt le: a digitális technológiáknak és a digitális technológiákat használó pedagógusoknak köszönhetően a járvány okozta veszélyhelyzetben a tantermek helyett digitális távtanítással folytatódhatott az oktatás. Ezt sokan „az oktatás jövőjeként” élték meg, mások alig várták, hogy a gyerekek visszatérjenek a tantermekbe. Sok esetben maguk a diákok is.