background preloader

Komorniki

Facebook Twitter

Komorniki - atrakcje turystyczne Komornik. Mini Przewodnik - Komorniki. Ciekawe miejsca, które warto zobaczyć. Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia!

Komorniki - atrakcje turystyczne Komornik. Mini Przewodnik - Komorniki. Ciekawe miejsca, które warto zobaczyć

Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz! Ładowanie mapy Wybierz miejsca z rankingu lub pokaż wszystkie Komorniki - Dwór z początku XX w. Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach.

Książka "Marianna i róże"

Archiwum Szkoły Podstawowej w Komornikach. Jan Kulczyk nie żyje. Kim był najbogatszy Polak? Dwór Komorniki. CYRYL - Cyfrowe Repozytorium Lokalne. Te mury pamiętają zabory i wojnę. Szkoła na Fabianowie ma już 200 lat! [ZDJĘCIA] Bombardowanie miasta, braki w wyposażeniu, ławki z otworami na kałamarze, wymiana liczydeł na kalkulatory, wyposażenie klas w urządzenia multimedialne...

Te mury pamiętają zabory i wojnę. Szkoła na Fabianowie ma już 200 lat! [ZDJĘCIA]

To wszystko pamiętają mury Szkoły Podstawowej nr 52 na Fabianowie - prowadzonej dziś przez Fundację Familijny Poznań. W sobotę będzie ona świętować jubileusz 200-lecia istnienia. - Formalnie rocznica otwarcia szkoły przypadała w grudniu ubiegłego roku. Uroczystość odbędzie się jednak nadal w roku szkolnym 2015/2016 - tłumaczy Jacek Misch, dyrektor szkoły. Pierwsza podstawówka Jak czytamy w książce pt. . - Szkoła powstawała w latach 1813-14. Najstarszy dokument, który jest w posiadaniu szkoły, pochodzi z 1839 roku. . - To księgi uczniów. Te i wiele innych szkolnych zabytków - pomoce dydaktyczne, podręczniki i zeszyty z dawnych lat, stare fotografie - będzie można zobaczyć w czasie jubileuszu. - Wszystko zostanie wystawione. Nad tym, aby goście mogli cofnąć się w czasie, pracują już uczniowie szkoły.

Wielka katastrofa kolejowa w Poznaniu. Osiem osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych. Wielka katastrofa kolejowa w Poznaniu.

Wielka katastrofa kolejowa w Poznaniu. Osiem osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych

Osiem osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych Początek grudnia 1933 przebiegał w wyjątkowo spokojnej atmosferze. Poznańska prasa relacjonowała życie miasta, ale nic szczególnego nie elektryzowało poznaniaków oczekujących już na święta Bożego Narodzenia. Spokój przerwał tragiczny wypadek kolejowy, do którego doszło w pobliżu cyrku Olimpia. W tygodniu poprzedzającym feralny piątek poznańska prasa pisała między innymi o skazaniu zabójcy z Komornik, pożarze stodoły pod Starołęka czy Mucku i Pucku - dwóch aligatorach, które zdechły w poznańskiej palmiarni.

Wypadek i akcja ratownicza Spokojne wyczekiwanie na święta zostało przerwane przez tragiczny wypadek, do którego doszło w piątek 15 grudnia w rejonie dzisiejszej ulicy Poznańskiej - Pociąg osobowy nr. 1.522, wychodzący o godz. 6,23 z Rogoźna, przyjechał do Poznania o godz. 7,20 i nie mając wjazdu, zatrzymał się przed słupem sygnałowym.

Wypadek tramwaju w 1912 r.

1939Ptel 0823. Ścieżka - opracowała Barbara Fiedler. Lotnisko polowe w Komornikach w 1939 r. Lotnisko w Komornikach. Wojciech Tomczak z Komornik: Powstańcom Wielkopolskim pamięć i serc naszych bicie - na cmentarzu parafialnym w Mościejewie oznakowano sześć powstańczych grobów - NaszeMiasto.pl. Sześć powstańczych grobów na cmentarzu parafialnym w Mościejewie zostało oznakowanych okolicznościowymi tabliczkami z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Wojciech Tomczak z Komornik: Powstańcom Wielkopolskim pamięć i serc naszych bicie - na cmentarzu parafialnym w Mościejewie oznakowano sześć powstańczych grobów - NaszeMiasto.pl

Uroczystość przygotowana m.in. przez Szkołę Podstawową w Luboszu oraz sołectwa Lubosz i Mościejewo miała miejsce w sobotę 5 stycznia. Na grobach mieszkańców Mościejewa, którzy brali czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim, umieszczono tabliczki z napisem „Powstańcom Wielkopolskim pamięć i serc naszych bicie. Powstaniec Wielkopolski 1918 - 1919”.

Tabliczki zawisły na sześciu grobach Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym w Mościejewie: Władysława Dąbrowskiego, Antoniego Libelta (lub Liebelta), Stanisława Majchrzaka, Romana Nawrockiego, Szczepana Pawlaka i Wojciecha Tomczaka. W uroczystości udział wzięła społeczność szkolna, mieszkańcy Mościejewa z sołtysem Andrzejem Nowakiem i całej gminy Kwilcz, proboszcz parafii pw. Co wiemy o powstańcach wielkopolskich z Mościejewa? Władysław Dąbrowski. Brutalne zabójstwo Gosi ze Stęszewa. Jej ciała nie odnaleziono, ale sprawcę skazano na dożywocie. Nie ma ciała, nie ma zbrodni?

Brutalne zabójstwo Gosi ze Stęszewa. Jej ciała nie odnaleziono, ale sprawcę skazano na dożywocie

Nie w przypadku Gosi Stankowskiej ze Stęszewa, która zaginęła w grudniu 2000 roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Jej ciała nigdy nie odnaleziono, ale w poszlakowym procesie skazano jej znajomego na dożywocie. Za zabójstwo Sebastian Sobala do tej pory siedzi w więzieniu. Kryminalny Poznań zna różne historie. Ta jest wyjątkowa, bo przeczy zasadzie: „nie ma ciała, nie ma zbrodni”. Poznaniak Kajeten P. brutalnie zamordował lektorkę języka włoskiego - zobacz film Zabójstwo Gosi Stankowskiej z zazdrości? 22-letnia Gosia ze Stęszewa zniknęła 22 grudnia 2000 roku. Właśnie planowany wyjazd do Barcelony miał stać się motywem zbrodni. Pod bankiem Sobala miał poprosić Gosię o podwiezienie.

Czytaj też: Członek bojówki Lecha Poznań został oskarżony o udział w gwałcie na mężczyźnie, przy użyciu wibratora Sobala i Jęch przyznali się do zbrodni na Gosi Poznańskiej policji bardzo zależało na ustaleniu, gdzie jest ciało Małgosi.