Cykl lekcji z Mickiewiczem i Wielkanocą. O emocjach. Ten cykl lekcji rozpoczął się całkiem niewinne.
Zaproponowałam uczniom obejrzenie pełnometrażowej animacji Disneya pt. W głowie się nie mieści. Czy znacie Radochę, Strach, Smutną, Złość i Odrazę? Ubrać uczucia w słowa. Opis przeżyć wewnętrznych to jedna z form, z którą mierzy się uczeń.
Już wie co, niby wie jak, ale jak przyjdzie co do czego, to wydusi z siebie trzy zdania i twierdzi, że wszystko napisał. I oczywiście wiadomo, że trzeba mu pomóc. I oczywiście zrobić to tak, by miał poczucie sukcesu, sprawczości, samodzielnie wykonanej pracy. Stop dyskryminacji przecinków! – Wuj Tarabuk. Bo ładnie wygląda w tym miejscu, bo zawsze przed „że“, bo tak mi pasowało – skończmy z tym interpunkcyjnym szowinizmem!
Mówię stop dyskryminacji przecinków! A tak na poważnie, to interpunkcja może skomplikować życie (też uczuciowe), np. Krótko i zwięźle o naszych lekcjach z „Hobbitem” – motylewdzienniku. W klasach szóstych omawiamy obecnie „Hobbita”.
Jeszcze nie dobrnęliśmy do końca, mimo wszystko przedstawiam kilka propozycji na lekcje z powieścią. Ambrozja na Olimpie… (mitologiczny “pokój zagadek”) – Polski z klasą. Imiesłowowe kuracje odchudzające – 622 pomysły na lekcje języka polskiego. 100% potwierdzonej skuteczności, efekt natychmiastowy!
Tak działają imiesłowowe kuracje odchudzające! Pomysł nr 15 na krótki wykład wprowadzający imiesłowy. Na początku pytam uczniów, co jest lejtmotywem okładek kobiecych magazynów na wiosnę? Poczęstuj się zaimkiem! Po świętach nie brak opakowań po czekoladkach.
Segregując śmieci wpadłam na pomysł wykorzystania plastikowych elementów, w które włożone są cukierki, do wykonania gry utrwalającej zaimki oraz inne części mowy. Jeśli brak tylu pudełek, to można poprosić uczniów o przyniesienie ich do szkoły.Chętnie podejmują się zadania. W zagłebieniach na cukierki pojawiała się kartka z zapisanym zaimkiem. Już nigdy nie zrobię tego moim uczniom… – motylewdzienniku.
Od września pomagam pewnej uczennicy w przygotowaniu do egzaminu ósmoklasisty.
Dziewczyna imponuje mi swoją zaciętością i uporem w dążeniu do celu, najbardziej jednak podziwiam ją za to, że mimo wielu dysfunkcji samodzielnie czyta wszystkie lektury wymienione w podstawie programowej. Sporo moich uczniów poległo na przykład przy pierwszych rozdziałach Quo vadis, jej się udało. I to tak serio serio – na każde zajęcia przynosiła powieść z zaznaczonymi fiszkami, udzielała odpowiedzi na szczegółowe pytania (Chyba żadnego z moich uczniów nie zainteresowało na przykład to, dlaczego niekiedy Ursus nazywany jest Urbanem, ona zwróciła na to uwagę w pierwszej kolejności). W dużej mierze to zasługa rodziców, którzy bardzo dbają o to, aby nie korzystała z opracowań. Problemem nie do pokonania są jednak dla niej dramaty. Dziennik.
Temat: '"Tajemniczy ogród" - opowieścią o przyjaźni, która odmieniła losy bohaterów - mojelekcje1. 1.
Przedstawienie postaci. - Dick Sowerby, - bohater powieści pt. "Tajemniczy ogród", Doskonalenie techniki czytania ze zrozumieniem z fragmentem "Domu dziennego, domu nocnego" Olgi Tokarczuk. Grzybość Gdybym nie była człowiekiem, byłabym grzybem.
Grzybem obojętnym, nieczułym, o zimnej, śliskiej skórze, twardym i delikatnym zarazem. MATURNOCKA - mój pomysł na powtórkę z elementami gamifikacji. Tegoroczna matura już dawno za nami, zatem przyszedł czas na refleksję nad tym, co można poprawić lub zmienić w przyszłym roku.
Przygotowując uczniów do ustnych egzaminów z języka polskiego, za każdym razem zastanawiam się jak zrobić to najlepiej, co wybrać, kiedy i w jakiej formie. Jest to tym bardziej trudne, gdyż znam swoich uczniów i wiem, że większość z nich nie tylko nie czyta, ale często też nawet nie ogląda wartościowych tekstów kultury, nie interseuje się nimi... Metod aktywizujących jest mnóstwo i sporo z nich wykorzystuję podczas lekcji. Co zrobić jednak, by w interesujący sposób powtórzyć materiał do egzaminu, by powtarzaniem zainteresować wszystkich uczniów? W jaki sposób sprawić, by stało się ono czymś, co kojarzy się z pozytywnymi emocjami? TOC dla Edukacji – Myślenie krytyczne, Rozwiązywanie problemów, Jak uczyć myślenia, Myślenie logiczne.
O STRATEGII WALTA DISNEY'A NA JĘZYKU POLSKIM. Strategia Walta Disney'a to narzędzie z zakresu coachingu, które z powodzeniem można wykorzystać podczas lekcji języka polskiego w szkole ponadpodstawowej lub w ostatnich klasach szkoły podstawowej. Każdorazowo służy ono do poszukiwania kreatywnych rozwiązań oraz pozwala spojrzeć na zagadnienie z trzech różnych perspektyw - Marzyciela, Realisty i Krytyka.
Technika ta może zostać wykorzystana podczas omawiania wielu utworów literackich. Omówię ją w oparciu o "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Poniżej podam też problemy, pojawiające się w innych tekstach literackich, które można omówić w oparciu o strategię Walta Disneya. Zadaniem uczniów będzie rozważyć problem, dlaczego w "Weselu" nie doszło do powstania i nie udało się odzyskać upragnionej wolności. Zajęcia odbywają się w auli szkolnej, gdyż jest tam dużo miejsca.
Grupa I to Marzyciele. Grupa II to Realiści. Grupa III to Krytycy. Pytania dla grup: - czego chcemy? - jaki jest nasz cel? - co chcemy zrobić? Doskonalenie techniki czytania ze zrozumieniem z fragmentem "Domu dziennego, domu nocnego" Olgi Tokarczuk. : Zasoby. Wynalazki zmieniają świat - Blue School. Omawiając lekturę obowiązkową "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi" wartą jedną lekcję poświęcić na zagadnienie z edukacji globalnej.
W książce wynalazki są codziennością. Jest to świetny pretekst do rozmowy z uczniami na temat zmian zachodzących w świecie i tego, jak możemy wpływać na przyszłość planety. Polecam rozpocząć zajęcia scenariusz CEO Wspólnie omawialiśmy wynalazki zaprezentowane w scenariuszu CEO. Następnie przeszliśmy do pomysłów z książki.
Pomysły zmieniające życie. Opis przedmiotu - scenariusz.