http://www.youtube.com/watch?v=cs9X2RiKb2E
Related: klasa V • ANANASY POLONIJNEZespół Szkolno-Przedszkolny w Gołuchowie Temat: Ile prawdy jest w legendzie? Poznajemy historię Piasta Kołdzieja. Cele lekcji: - znam treść legendy; - wymieniam elementy świata przedstawionego; Popiel II, zapomniany władca słowiańskiego imperium cc Wikimedia. Popelus Secundus, rycina z roku 1605 Źródło Popiel ІІ lub Pumpil II wany Chostkiem; de regno Pumpil (Popel, rekonstruowane jako Pąpyl), był najprawdopodobniej królem lub władcą znacznego organizmu pierwszych Polan. Popularna historiografia czyni z niego władcę rzekomo legendarnego, podczas gdy ilość źródeł pozwala nawet datować okres jego rządów.
Historia Sztuki: teoria barw Uwydatniona różnica, przeciwieństwo elementów obrazu. Kontrast służy do podkreślenia i zaakcentowania wybranych elementów dzieła. Może też służyć do podkreślenia nastroju pracy, na przykład niepokoju i niepewności. Zestawienia kontrastowe mogą być łagodne lub agresywne, a jest to uwarunkowane wielkością przeciwstawionych plam barwnych, sposobem wykorzystania cech barwy i systemem ich zestawiania (np. przy ich rozdzielaniu konturem - kontrast słabnie). Przy stosowaniu kontrastu tonów największą siłę działania uzyskuje się przez zestawianie barw dopełniających, mniejszą - przez zestawianie trzech barw podstawowych, jeszcze mniejszą - trzech barw pochodnych, najmniejszą - pośrednich. Przeplatanie wąskich pasków tonów kontrastowych powoduje wrażenie migotania, co często stosowane bywa w kompozycjach op-artowskich.
Legendarne początki Polski - Epodreczniki.pl RiOR3U5KVGqNx Legenda o Kraku i smoku wawelskim Legenda o Kraku i smoku wawelskim Źródło: Grzegorz Janusz, Grzegorz Nita, Piotr Rosner, licencja: CC BY-NC 3.0. R15XEvtKT5ljb R1D9CDheGQ8ey HISTORIA ARCHITEKTURY EUROPEJSKIEJ TYLKO DLA ORŁÓW - SKRÓT (To jest strona próbna nowego działu - wersja robocza, w opracowaniu) Również w jednym z największych romańskich kościołów pielgrzymkowych St Sernin w Tuluzie każdy element jest wyraźnie wyodrębniony. Zarówno w bazylice Santa Maria in Cosmedin, Rzym, VIII w. (z lewej) jak i w bazylice San Frediano, Lucca (1118-1147), nad arkadami widoczne są puste pasy ścian jednoznacznie kojarzące się z architekturą wczesnochrześcijańską, chociaż drugi z przykładów powstał na początku XII wieku i tylko dlatego, ale zupełnie bezpodstawnie zaliczany jest w literaturze do romanizmu. (powiększ)
Urodziny Ojczyzny Czy wiesz, że Polska, podobnie jak ty, co roku obchodzi swoje urodziny? Świętujemy je w dniu 11 listopada, na pamiątkę odzyskania niepodległości. Ten radosny dzień warto spędzić wyjątkowo. Ćwiczenie 1 HISTORIA ARCHITEKTURY EUROPEJSKIEJ TYLKO DLA ORŁÓW - SKRÓT (To jest strona próbna nowego działu - wersja robocza, w opracowaniu) Apsyda i wieniec kaplic (chevet) katedry w Reims otoczone systemem przyporowym. Ciąg okien kaplicowych dowodzi, że w budowli gotyckiej ściana jest zbędna. Mogły ją zastąpić otwory. Tak wygląda i pracuje gotycki system konstrukcyjny przedstawiony na przekroju katedry w Reims. (przekrój przez korpus nawowy)
Z polskich legend Niedaleko od Gniezna, nad jeziorem Gopłem, wznosił się gród Kruszwica. Tam mieszkał książę Popiel, jeden z następców Lecha, i rządził krajem groźnie i surowo. Chciał większej władzy, niż mieli jego poprzednicy. Chciał rządzić sam, nie pytając nikogo o radę. Żona Niemka opowiadała mu nieraz, że tak rządzą książęta w Niemczech. A w Polsce z dawna był obyczaj, że kniaźj0000008HBB5v22_000tp001kniaź w ważniejszych sprawach zwoływał radę starszych kmieci, czyli gospodarzy, właścicieli ziemi. Malarstwo średniowieczne pełne koloru i blasku. Tajniki warsztatu. Dr hab. Aleksandra Krupska - Wszechnica Na wykładzie omówiony został gotyk jako sztuka międzynarodowa oraz tajniki warsztatu średniowiecznych artystów, a zwłaszcza cechowe kształcenie mistrza i kolejność opracowania szaf ołtarzowych. Dr hab. Aleksandra Krupska – prof. ASP, wieloletnia kierowniczka Pracowni Technologii i Kopii Malarstwa Średniowiecznego w ASP, autorka wielu opracowań poświęconych warsztatom średniowiecznych twórców. Najbogatszą i najbardziej różnorodną kolekcję sztuki średniowiecznej w Polsce, należącą do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, można oglądać w zupełnie nowej, wyjątkowej oprawie. Słynne dzieła – takie jak: Piękna Madonna z Wrocławia, Poliptyk Grudziądzki, Poliptyk Zwiastowania z Jednorożcem, Tryptyk z legendą świętego Stanisława Biskupa z Pławna czy monumentalny ołtarz z Pruszcza Gdańskiego – prezentowane są w nowoczesnej i atrakcyjnej dla współczesnego odbiorcy aranżacji.
Hejnał z wieży mariackiej Jarek tak się wiercił na posłaniu, że w końcu zbudził siostrę. Zwykle wstawał wczesnym rankiem i śpieszył na najwyższą w mieście wieżę kościoła Mariackiego, zwaną Hejnalicą. Grał stamtąd hejnał, wzywał nim do opuszczania mostów zwodzonych, do otwierania bram miejskich, budził głosem trąbki wszystkich mieszkańców Krakowa. Z polskich opowieści Dopasuj imiona postaci do legend, z których pochodzą. Janosik, Jurata, Twardowski, Jadwiga, Lech, Mieszko, Bolko, Piast Kołodziej, Kinga, lajkonik, Boruta ................................ – polski szlachcic, który, wedle podania, zaprzedał duszę diabłu. Jedna z najbardziej znanych legend głosi, że obecnie przebywa on na Księżycu. ................................ – legendarny założyciel dynastii Piastów. Kazimierz Wielki kazimierz wielkim został nazwany, bo jego sukces był murowany Polska za Kazika Początki.................................................................. Rozmyślenia Kazika............................................. Krzyżacy, to jednak łobuzy................................. A może jakiś uniwerek by tu strzelić...................