Szlachcic na zagrodzie. Szanujemy Twoją prywatność Telewizja Polska S.A. przetwarza Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu tvp.pl (dalej Portal), w tym informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklamy, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w poszczególnych serwisach Portalu będą przetwarzane przez Telewizję Polską, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP w celu: Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej. Krzyżacki wywiad. Krzyżaccy informatorzy.
Niezwykle cennymi ludźmi dla Krzyżaków byli ci wszyscy, którzy znajdowali się blisko dworu królewskiego lub na dworach książąt i znamienitych rycerzy. Z 1418 roku znamy Rusina Jana Vehome, który przebywał w otoczeniu Władysława Jagiełły i księcia Witolda. Za swe usługi dla Krzyżaków otrzymał od nich nadanie ziemskie wielkości 20-30 łanów. Informatorami braci zakonnych byli też rycerze, którzy z różnych powodów przechodzili na służbę Zakonu np.: czuli się pokrzywdzeni przez polskiego króla, doznali krzywdy z jego strony, zostali pominięci w nagrodach i zaszczytach, czuli się niedoceniani. (7) Krzyżacy Henryka Sienkiewicza – prawda i fikcja - odc. 9 - Bitwa pod Grunwaldem – bitwa narodów. (7) Obraz bitwa pod Grunwaldem przemówił. Mini skandaliczny magazyn historyczny #25.
Rycerz i świetny dyplomata. Jak przebiegała kariera Zawiszy Czarnego? Fot.Jan Matejko/domena publiczna Zawisza walczył między innymi w bitwie pod Grunwaldem.
Bronił Jana Husa na soborze w Konstancji. Doprowadził do zbliżenia polsko-węgierskiego. W swoim domu w Krakowie gościł koronowane głowy. Życie Zawiszy Czarnego to nie tylko bitwy i pojedynki. Dlaczego nie pamiętamy o tej stronie jego działalności? Dwa nagie miecze. Czy Krzyżacy pod Grunwaldem próbowali obrazić Jagiełłę? A może król nie zrozumiał o co chodzi? „Krzyżacy” Aleksandra Forda.
Kadr z filmu. Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że Jagiełło nie znał, albo przynajmniej nie rozumiał rycerskich obyczajów. (7) Kilka słów o komunikacji. Szyfry harcerskie. Książka średniowieczna - praca skryby i iluminatora krok po kroku. Jadwiga Andegaweńska – królowa, która rozkochała w sobie świat Ale Historia odc. 119. Jadwiga Andegaweńska. Fragmenty czyta Anna Sztuder-Mieszek. Jak Jadwiga została królem Polski? Włącz Polskę- Polska-szkola.pl. [...]
Mikołaj Wierzynek zaprosił na ucztę do swego domu pięciu królów i wszystkich książąt, panów i gości. Kiedy uzyskał od monarchów pozwolenie, żeby porozdzielał miejsca królom według własnego uznania, pierwsze i znaczniejsze miejsce kazał zająć królowi polskiemu Kazimierzowi, drugie królowi rzymskiemu i czeskiemu Karolowi, trzecie królowi Węgier [Ludwikowi], czwarte królowi Cypru [Piotrowi], a ostatnie królowi Danii [Waldemarowi], biorąc pod uwagę, że wobec żadnego z królów nie jest zobowiązany do większej czci, jak w stosunku do swego pana, króla polskiego Kazimierza, za niezmierne dobrodziejstwa, którymi zaszczycił i wzbogacił, obcego przybysza. Uczta u Wierzynka. - Po deszczu pogoda, a po kłótni zgoda. Włącz Polskę- Polska-szkola.pl. […] Tak tedy król ten ponad wszystkich monarchów polskich dzielnie rządził Polską; […] podniósł do wielkości dzieła swoje — murował miasta, zamki, domy.
Naprzód ozdobił zamek krakowski […] domami, wieżami, rzeźbą, malowidłem, dachami wielkiej piękności. Naprzeciw zaś zamku krakowskiego, po drugiej stronie Wisły, około kościoła, który się nazywa Skałką, wymurował miasto, które od imienia swego nazwał Kazimierzem, jak również zbudował wiele innych miast. […] Wszystkie te miasta i zamki bardzo mocnymi murami, domami i wysokimi wieżami, nadzwyczaj głębokimi rowami i innymi urządzeniami obronnymi otoczył, na ozdobę narodowi, na schronienie i opiekę Królestwa Polskiego. Za czasów tego króla, w lasach, gajach i dąbrowach tyle założono wsi i miast, ile bodaj nie powstało kiedy indziej w Królestwie Polskim. NAWOJKA - słuchowisko z serii LEGENDY KRAKOWSKIE by Legendy Krakowskie. (1) Light Rays Through Stained Glass. Wczoraj i dziś, klasa 4, semestr 1, Polska Kazimierza Wielkiego. (1) Wawel Rekonstrukcja 3D, Krótka historia Wawelu w stylu Gry o Tron. (1) Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. (1) Zamki w Bobolicach i Mirowie.
(1) Zamki Szlaku Orlich Gniazd. (1) Szlak Orlich Gniazd - najpiękniejsze zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. (1) ORLE GNIAZDA z lotu ptaka( SZLAK ORLICH GNIAZD - JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA ) (1) Szlak Orlich Gniazd - Wznieś się na wyżyny... Restauracja Wierzynek. (1) Zapraszamy do Wierzynka! Od Polski drewnianej do murowanej – rządy Kazimierza Wielkiego. Władzę po królu Władysławie Łokietku w Królestwie Polskim odziedziczył jego syn Kazimierz (nazwany później Wielkim).
Kazimierz Wielki. Kazimierz wielkim został nazwany, bo jego sukces był murowany Polska za Kazika Początki..................................................................
Rozmyślenia Kazika............................................. Krzyżacy, to jednak łobuzy................................. Kazimierz Wielki by wojtekmaj on Genially. Polska Kazimierza Wielkiego by Mateusz Łysek on Genially. Middle Street Primary School. Bomomo. (2) "Skarbiec historii" - jak budowano katedrę? (2) Legenda o św. Wojciechu z Drzwi Gnieźnieńskich. (2) Drzwi Świętego Wojciecha. (2) Drzwi Gnieźnieńskie - Drzwi Świętego Wojciecha Animacja jakiej nie było! Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gołuchowie. Temat: Ile prawdy jest w legendzie?
Poznajemy historię Piasta Kołdzieja. Cele lekcji: - znam treść legendy; - wymieniam elementy świata przedstawionego; - porządkuję plan wydarzeń; - wyszukuję w tekście potrzebne informacje; - wyrażam opinię; Drodzy Uczniowie, poznaliście już baśnie i mity, przyszedł czas na legendy. Popiel II, zapomniany władca słowiańskiego imperium.
Cc Wikimedia.
Popelus Secundus, rycina z roku 1605 Źródło Popiel ІІ lub Pumpil II wany Chostkiem; de regno Pumpil (Popel, rekonstruowane jako Pąpyl), był najprawdopodobniej królem lub władcą znacznego organizmu pierwszych Polan. Legendarne początki Polski - Epodreczniki.pl. RiOR3U5KVGqNx Legenda o Kraku i smoku wawelskim Legenda o Kraku i smoku wawelskim Źródło: Grzegorz Janusz, Grzegorz Nita, Piotr Rosner, licencja: CC BY-NC 3.0.
R15XEvtKT5ljb R1D9CDheGQ8ey RWIsJf3XWYh4j Dawno, dawno temu Polaków nazywano Lechitami, a kraj, w którym żyli, Lechią. Pewnego dnia z dalekiego kraju przybył pewien mąż, któremu było na imię Krak. Wspóln@historia - Epodreczniki.pl. Scholaris. Scholaris. - Legendarne początki państwa polskiego (scenariusz lekcji) Dyktando h/ch, ż/rz Dorośli - Słowo wstępne, Polska Piastów. Dyktando: Miasta Polski - dyktanda.online. Dyktando: Przygotowujemy prezenty! - dyktanda.online. Dyktando: Krajobrazy Polski - dyktanda.online. Dyktando: Fryderyk, który został muzykiem - dyktanda.online.
Dyktando: Warto uczyć się historii - dyktanda.online. Dyktando: Pomnik Małego Powstańca - dyktanda.online. Dyktando: Opis bitwy polsko-krzyżackiej - dyktanda.online. Dyktando: Katedra na Wawelu - dyktanda.online. Dyktando: Marzenia - dyktanda.online. Dyktando: Świąteczne przygotowania - dyktanda.online. Dyktando: Pierwsi władcy Polski - dyktanda.online. Urodziny Ojczyzny. Czy wiesz, że Polska, podobnie jak ty, co roku obchodzi swoje urodziny? Świętujemy je w dniu 11 listopada, na pamiątkę odzyskania niepodległości.
Ten radosny dzień warto spędzić wyjątkowo. Ćwiczenie 1 Wysłuchaj uważnie tekstu „Historia Polski w telegraficznym skrócie”. Zwróć uwagę na to, jak długo naszej ojczyzny nie było na mapie świata. RtG6J60qFQ192 Tekst „Historia Polski w telegraficznym skrócie” czyta Krzysztof Kulesza Tekst „Historia Polski w telegraficznym skrócie” czyta Krzysztof Kulesza Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0. Przewiń Głośność Nagranie dostępne na portalu epodreczniki.pl Ćwiczenie 2 Przeczytaj tekst i zaznacz w nim: na czerwono – nazwy państw, które zniewoliły Polskę; na niebiesko – nazwiska Polaków, którzy zasłużyli się w walce o wolność ojczyzny; na zielono – datę odzyskania przez Polskę niepodległości; na pomarańczowo – nazwę święta obchodzonego na pamiątkę tego wydarzenia.
Historia Polski w telegraficznym skrócie Państwo polskie powstało w X wieku. Urodziny Ojczyzny. Legendarne motywy. Z polskich legend. Niedaleko od Gniezna, nad jeziorem Gopłem, wznosił się gród Kruszwica. Tam mieszkał książę Popiel, jeden z następców Lecha, i rządził krajem groźnie i surowo. Chciał większej władzy, niż mieli jego poprzednicy. Chciał rządzić sam, nie pytając nikogo o radę. Hejnał z wieży mariackiej. Jarek tak się wiercił na posłaniu, że w końcu zbudził siostrę. Ważna chwila. Władca i podwładni. Z polskich opowieści.