background preloader

Pomysły na lekcje z geografii i innych przedmiotów

Facebook Twitter

Geografia

Kreaktywnanauka: polski. Zamieszczone materiały są wykonywane przeze mnie - wymyślone lub inspirowane ciekawymi pomocami i dostosowane do moich potrzeb.

kreaktywnanauka: polski

Pięć pomysłów na ćwiczenia utrwalające. Nikogo nie trzeba przekonywać, że w nauce języka (choćby ojczystego), bardzo ważną rolę odgrywają liczne powtórzenia.

pięć pomysłów na ćwiczenia utrwalające

I nie chodzi tu wyłącznie o sferę gramatyczno-językową, ale również kulturową. Niektórych elementów należy nauczyć się po prostu na pamięć (np. pytań przypadków, czy nazwisk autorów omawianych dzieł). A później ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć, aby poprawnie się nimi posługiwać. Takimi słowami rozpoczyna się stworzony przeze mnie ebook z pomysłami na ćwiczenia utrwalające. MATURNOCKA - mój pomysł na powtórkę z elementami gamifikacji. Tegoroczna matura już dawno za nami, zatem przyszedł czas na refleksję nad tym, co można poprawić lub zmienić w przyszłym roku.

MATURNOCKA - mój pomysł na powtórkę z elementami gamifikacji

Przygotowując uczniów do ustnych egzaminów z języka polskiego, za każdym razem zastanawiam się jak zrobić to najlepiej, co wybrać, kiedy i w jakiej formie. Jest to tym bardziej trudne, gdyż znam swoich uczniów i wiem, że większość z nich nie tylko nie czyta, ale często też nawet nie ogląda wartościowych tekstów kultury, nie interseuje się nimi... Metod aktywizujących jest mnóstwo i sporo z nich wykorzystuję podczas lekcji. Co zrobić jednak, by w interesujący sposób powtórzyć materiał do egzaminu, by powtarzaniem zainteresować wszystkich uczniów?

Sezon na POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI otwarty! Do egzaminów sprawdzających wiedzę naszych uczniów coraz bliżej.

Sezon na POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI otwarty!

Wkrótce pierwszy egzamin po klasie ósmej, ostatni po gimnazjum i tradycyjnie już egzamin maturalny. Kto z nas nie marzy o tym, by jego uczniowie wypadli świetnie?! Warto zatem przez te najbliższe tygodnie powtarzać materiał regularnie i w różnej formie. O kilku moich pomysłach już pisałam. Wśród nich jest coroczna "Maturnocka", na którą wkrótce będę się umawiać z moimi uczniami. Dziś zatem pora na nowe pomysły... Statki Quiz [do pobrania] – Centrum Dobrego Wychowania FSD.

Scenariusze dla klas IV-VIII - Uniwersytet Dzieci w Klasie. Ocenianie, metody – Matlekcja. Pewnie jak wszyscy inni, tak i ja na pierwszych lekcjach spisywałam z uczniami kontrakt.

ocenianie, metody – Matlekcja

Kiedyś wydawało mi się to stratą czasu, ale w tym roku, w tych koronowirusowych czasach kontraktowi poświęciłam dużo czasu. W każdej klasie zaczęłam od projekcji filmiku, znalezionego na FB grupie Obłędne błędy. Uczniowie oglądali, zastanawiając się nad odpowiedzią, co ten filmik ma wspólnego z lekcją matematyki? Nie patrzyłam na ekran, ale na twarze moich uczniów. Cudownie było śledzić ich reakcje. Czy błąd jest ważny w uczeniu,a może błąd pomaga się uczyć,czy trzeba się bać swoich błędów,jak oni reagują na swój błąd,czy w ich klasie można popełnić błąd,jak na błąd reaguje klasa,czy każdy ma odwagę w ich klasie zadać pytanie, jak czegoś nie rozumie,czy koledzy się śmieją z cudzych błędów,czy nauczyciel wyśmiewa się z błędów uczniów,czy mogę liczyć na pomoc kolegi, kiedy czegoś nie umiem,czy dziewczyny z baletu pomagały sobie… Ciekawe to były rozmowy.

TIKowy Belfer. Cyfrowi tubylcy: Bank pomysłów. Wykaz narzędzi (z podaniem zastosowania, co ułatwia wyszukiwanie), linków i stron z darmowymi materiałami Założyłam tą stronę, aby uporządkować dotychczas zdobytą wiedzę, szczególnie na kursach etwinningowych.

Cyfrowi tubylcy: Bank pomysłów

(w tym miejscu podziękowania dla prowadzących oraz zachęta dla nauczycieli – kursy są super i warto z nich skorzystać!). Mam zamiar zamieszczać tu również linki do miejsc, w których można znaleźć artykuły na temat nowoczesnego nauczania i uczenia się oraz narzędzi je wspomagających. Zachęcam do korzystania z nich, zarówno nauczycieli, jak i moich małych pasjonatów – cyfrowych tubylców, chociaż ich akurat dopingować nie trzeba. EduGadki - Rozmowy z ludźmi, dla których edukacja jest pasją. Takie tam po polsku: pomysł. Co to jest lapbook?

Takie tam po polsku: pomysł

Jest to rodzaj własnoręcznie wykonanej książki, łączącej wiedzę na określony temat. Polonistka przy tablicy: Pobieralnia - inspiracje. Skopiuj linki i korzystaj :-) Ocena pracy zajęć, podsumowanie semestru TABOO - "HOBBIT"kliknij TUTAJ.

Polonistka przy tablicy: Pobieralnia - inspiracje

Nowe możliwości Quizleta - wykresy i diagramy! Nowy rok szkolny i nowe możliwości jednej z moich ulubionych aplikacji, czyli Quizleta.

Nowe możliwości Quizleta - wykresy i diagramy!

O możliwościach tego sprytnego narzędzia do nauki za pomocą fiszek pisałam już troszkę, potem rozpływałam się w zachwycie nad opcją gry w klasie - Quizlet.live. Tym razem Quizlet wprowadził dwie nowości! Po pierwsze opcję tworzenia pytań za pomocą wykresu, diagramu, czy też jakiejkolwiek grafiki, na której umieścimy elementy do właściwego przyporządkowania. Opcja ta znakomicie nadaje się do nauki słówek w języku obcym. Szukając ciekawych materiałów zauważyłam też znakomite grafiki do biologii i czy chemii.

Jak zwykle w Quizlecie wszystko działa intuicyjnie - klikając na kropkę po prawej stronie, możemy umieścić znacznik w dowolnym punkcie naszej grafiki. Nasi uczniowie mogą skorzystać z kolejnej nowości - mianowicie nowej opcji nauki. Nowy rok szkolny i nowe możliwości jednej z moich ulubionych aplikacji, czyli Quizleta. Moja oś świata. Klasa jako zespół – jak zadbać o relacje z dziećmi pracując zdalnie  622 pomysły na lekcje języka polskiego. Utkane z codziennych doświadczeń szkolnych: Lekcje języka polskiego. SŁOWNIKI1.

Utkane z codziennych doświadczeń szkolnych: Lekcje języka polskiego

"Słownik frazeologiczny" na lekcji języka polskiego- propozycje zadań2.Jak wykorzystać potencjał story cubes do pracy ze "Słownikiem frazeologicznym"? 3.Słownik wyrazów bliskoznacznych na stacjach zadaniowych4.Jak zapamiętać związek frazeologiczny? - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego PRACA W GRUPACH1. My w działaniu, czyli żywy plan zdarzeń2.Bomb(k)owa lekcja3. Mini webinary dr B. Master: Jak ciekawie zacząć zajęcia, lekcje, szkolenia...także on-line? Gegra.com.pl - Accueil.

Rozruszanie na lekcji