background preloader

Mediální gramotnost | Media Literacy

Facebook Twitter

DeFacto workshop – Dropbox Paper. 4 Fake Sites to Teach Students Website Evaluation. As adults we (hopefully) know that not everything online is true.

4 Fake Sites to Teach Students Website Evaluation

For our students though, this is a concept they need to learn. Students can use Google to quickly find millions of websites matching their search request, but are they able to determine which sites actually contain information that is accurate, unbiased, up to date, and written by someone with authority? One step in helping our students identify quality information online is to introduce them to the exact opposite… websites that pretend to be truthful but actually are full of intentionally incorrect information. Such “fake” websites can be a great way to show students that just because something is online, does not mean it is true. Ověřování informací v časech „fake news“ a dezinformací.

Fake news 5G na českém internetu (případová studie, IPPS) 6 Articles And 13 Resources About Fake News. Fenomén dezinformace v českém mediálním prostředí (Diplomová práce) Studentská mobilní hra Infosaurus provede mediální džunglí. K narozeninám sobě i všem zájemcům naděluje Zvol si info mobilní skákací hru v retro designu s názvem Infosaurus, která uživatele zábavným způsobem provádí mediálním světem.

Studentská mobilní hra Infosaurus provede mediální džunglí

Hra je k dispozici ke stažení zdarma na Google Play a v AppStore. Projekt Zvol si info, který měl původně trvat jen pár týdnů v rámci jednoho školního předmětu na katedře politologie, se vyvinul ve spolek nadšených lidí, kteří pořád objíždějí základní a střední školy, kde přednášejí o mediální gramotnosti, dezinformacích nebo sociálních sítích. „Za tři roky se nám podařilo oslovit přibližně 15 tisíc studentů a rozšířili jsme naše působení i na školení učitelů, knihovníků a široké veřejnosti,“ podotýká Kateřina Křivánková, předsedkyně spolku.

Nová skákací hra s názvem Infosaurus má být dalším oživením a přesahem do běžného života lidí. „Pomocí otázek hráč získá přehled o tom, jak má vypadat seriózní žurnalistika a jak naopak vypadat nemá. Factitious. Real Media Literacy: Spotting a Fake News Story. In 2019, the prevalence of fake news and disinformation online is causing many educators to rethink how they teach critical thinking skills to students.

Real Media Literacy: Spotting a Fake News Story

Do your students know how to “read” a news story they’ve come across on a website or in social media and evaluate the information the creators have presented? Increasingly today, the ability to analyze and evaluate the techniques by the fake news creators is more important than ever. But are students receiving sufficient coaching and practice in questioning what they read? Reading Laterally Experts are now recommending that students read laterally, as opposed to vertically. For example, imagine you come across a data point on screen-time for children. Kdo se bojí Velkého zlého Ruska? Doktorand zkoumal vnímání země v Česku. Na téma fake news a snahu Ruska ovlivňovat dění v evropských zemích posledních letech upozorňují nejen komunikační experti a odborníci na mezinárodní vztahy, ale varuje před nimi také Bezpečnostní informační služba České republiky.

Kdo se bojí Velkého zlého Ruska? Doktorand zkoumal vnímání země v Česku

Věnuje se jim i doktorand na Fakultě sociálních studií MU Jonáš Syrovátka, který se zaměřuje na výzkum dezinformací v souvislosti s volbami a politikou. Vedle doktorského studia pracuje Syrovátka i ve think-tanku Prague Security Studies Institute, kde analyzuje takzvané kvazimediální platformy, mezi které patří webové stránky často pracující s dezinformacemi, jako je Aeronet. Být v obraze 2 - Mediální vzdělávání s využitím audiovizuálních prostředků.

Metodická koncepce 5 klíčových otázek - Jeden svět na školách. Svět médií a internetu se překotně vyvíjí.

Metodická koncepce 5 klíčových otázek - Jeden svět na školách

Důsledkem je stále větší množství mediálních sdělení, se kterými se dennodenně setkáváme. Jak ale posoudit jejich důvěryhodnost? Kovyho mediální ring - Jeden svět na školách. Home - Fake News - LibGuides at Lawton C. Johnson Summit Middle School. Learning the Techniques of Media Manipulators. One of my favorite definitions of “media literacy” originates from the Canadian province of Ontario.

Learning the Techniques of Media Manipulators

In it, there is this sentence: Moc informací aneb Důvěřuj, ale prověřuj! PhDr.

Moc informací aneb Důvěřuj, ale prověřuj!

Ondřej BURSKÝ, Dis., NLK Článek se zabývá problematikou výběru důvěryhodných elektronických informačních zdrojů z oblasti medicíny a lékařství využitelných pro potřeby široké laické veřejnosti. Termín důvěryhodný medicínský informační zdroj není v české literatuře přesně definován. V našem případě považujeme informační zdroj za důvěryhodný, je-li spolehlivý, věrohodný či hodnověrný. Takový zdroj by měl být lege artis, tedy obsahovat informace o preventivních, diagnostických nebo terapeutických postupech, které odpovídají nejvyššímu dosaženému vědeckému poznání. Klasik praví: „Kdo má informace, má moc.“ Přiléhavější je možná již Baconova formulace: „Scientia potestas est. — Vědění je moc“2, neboť mít informace je jedna věc a druhá, ta podstatnější, je umět tyto informace patřičně použít. Ohlédneme-li se do historie, zjistíme, kolik mylných informací bylo v oběhu. Dnes již není ani takovým problémem, že bychom nemohli určité informace najít, víme-li kde. I. Ludmila Hamplová - Dezinformace, fake news a hoaxy v medicíně (Sisyfos 15.5.2019)

Výzkum MUNI: Lidi nejvíc manipuluje strach. Dotýká se to i vnímání EU. Výzkum zaměřený na sledování manipulativních technik v mediálních sděleních, jejich účinku a úrovně informační gramotnosti před několik dny ukončili politologové z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Výzkum MUNI: Lidi nejvíc manipuluje strach. Dotýká se to i vnímání EU

V laboratorním šetření ověřovali, jaké formy mediální manipulace, na jejichž existenci upozornili už v předchozím výzkumu, mají na účastníky největší vliv. Zjistili, že nejvíc fungují ty útočící na emoce. V Česku se to odráží na pokřiveném vnímání Evropské unie. Politologové zkoumali účinky manipulací tak, že dávali účastníkům laboratorního experimentu číst různě zmanipulované články a titulky týkající se Evropské unie.

V textech využívali nejrůznější nejčastěji používané propagandistické techniky, jako jsou svalování viny (příkladem titulku byla věta: Skončily volby a v Praze se začaly objevovat arabské billboardy! Výsledkem je zjištění, že nejvíce působí ty techniky, které se zaměřují na emoce, hlavně ty využívající apel na strach. Jak fungují dezinformace? Vysvětlí nová videosérie. Studenti a pedagogové z Masarykovy univerzity připravili šest videí vysvětlujících, jak vznikají a jak se šíří fake news. Co to jsou Fake News? Falešné zprávy nejsou nic nového, veřejné mínění bylo manipulováno od nepaměti.

Co to jsou Fake News?

S nástupem internetu získaly tyto manipulace nový rozměr. První duben – apríl – je jediný den, kdy lidé opravdu přemýšlí nad tím, zda je informace na internetu pravdivá. Ve vysvetli.cz jsme fenomén dezinformací v online světě zpracovali v podobě animovaného videa a tento článek shrnuje informace, které jsme při tvorbě shromáždili. Bulletin Mediální vzdělávání - Jeden svět na školách. The 5 Best Unbiased Fact-Checking Sites for Finding the Truth. With deliberate misinformation campaigns and the continued prevalence of fake news, fact-checking sites are now more important than ever.

The 5 Best Unbiased Fact-Checking Sites for Finding the Truth

So in the digital era, where news travels quickly through multiple channels, how do you check your facts? Here are five of the best fact-checking websites, like Snopes and PolitiFact, so that you can find the truth. If you were wondering who is there to fact check the fact-checkers, that would be MBFC. From Palmer Report to Breitbart and even browser extensions like Newsguard, MBFC rates them all.

Opravdu vyčerpávající zdroje v češtině: Zdroje a data - Svět médií. Publikace k mediální výchově Blog Davida Buckinghama o mediální výchověPastorová M., Jirák J.: K integraci mediální výchovy, FF UPOL 2015.Labischová D.: Didaktika mediální výchovy, Ostravská univerzita, 2013.Grizzle A. a kol.: Media and Information Literacy. Policy & Strategy guidelines, UNESCO 2013.Pavličiková H., Jirák J.: Média pod lupou. Mediální výchova jako téma celoživotního vzdělávání, Praha 2013.Hoechsmann M., Poyntz S.

R.: Media Literacies: A Critical Introduction, Wiley-Blackwell 2012.Jirák J., Šťastná L.: K periodizaci vývoje mediální výchovy a mediálního vzdělávání v českém prostředí v evropském kontextu, Sborník národního muzea v Praze, sv. 57 čís. 4, str. 67–72, 2012.Sloboda, Z., Keilhauer, J. a kol.: Mediální tvorba v kontextu vzdělávání, Barrister & Principal 2011.Wilson C. a kol.: Media and information literacy. Obrázek. Make Fake Text Conversation. Web k mediální výchově. Nová média jako součást mediální výchovy na středních školách. Diplomová práce. Autor práce: Bc. Karolína Hejlová.

Zpráva Digital News Report vydávaná Oxfordskou univerzitou a Reuters Institute porovnává, jak lidé v 37 zemích přistupují k médiím). You Think You Want Media Literacy… Do You? HATE FREE CULTURE. Svět médií (@svetmedii) Nejlepší kniha o fake news dezinformacích a manipulacích!!! – Knihkupectví Neoluxor. Průvodce – Zvolsi.info. Je vrahem vždycky zahradník? Realita je složitá a náš mozek se ji pořád snaží zjednodušit. Dezinformační weby toho umí využít. Propaganda je tak často jen představení komplikovaných problémů v té nejjednodušší podobě, a taky s jasným viníkem. Svět se najednou zdá černobílý: Jižní Korea je peklo na zemi, KLDR je ráj a Kim Čong-un je Bůh. A člověk nemusí chodit ani tak daleko. Kvalitní články ti dávají informace, aby sis vytvořil úsudek, propagandistické weby ti ale podsouvají rovnou odpovědi. Zvolsi.info. Jak rozpoznat vhodný zdroj - Národní technická knihovna. Jak mohou knihovny pomoci při ověřování informací? (Jakub Szarzec, Searching Session 2017)

Materiály mediálního vzdělávání - Jeden svět na školách. Analýza podle metody 5 klíčových otázek - Jeden svět na školách - Jeden svět na školách. 5 klicovych otazek tabulka. Bulletin Mediální vzdělávání - Jeden svět na školách. Tipy jak na internetu nenaletet. MediaGram.cz. HOAX. Manipulátoři - Hoaxy, manipulace a propaganda pod lupou. Demagog.cz — Factcheck politických diskuzí. CZ.NIC (ověřování domén) FactCheck.org - A Project of The Annenberg Public Policy Center. Fact-checking U.S. politics. Neověřeno: Use this Chrome extension to know if you're reading fake or biased news. Have you ever clicked a link on Facebook, been taken to a site you've never heard of and wondered whether what you were reading was real, fake news or satire? Of course, you have. It's 2018 and the lines between all three are blurred more by the day.

Evaluating information checklist (University of Leicester) Infographic: Beyond Fake News - 10 Types of Misleading News - nine Languages. The work needed to effectively filter information in our media-saturated environment takes time and skill. A study showed that the more content we consume, the more our ability to make decisions about its veracity becomes impaired. Evaluating Information – Applying the CRAAP Test Meriam Library California State University, Chico. Evaluating information.

No information is entirely neutral.